Sretan Božić i nova godina!

Autor: Božica Ruk, 18. 12. 2020.

Bliži se Božić i svima nam je nekako toplo u srcima. Božić je posebno vrijeme u godini i ima posebno mjesto u životima svih nas. Ove godine možda neće biti svega na što smo navikli, ali prava je vrijednost Božića zajedništvo, ljubav i dobrota.

Učenice Literarno-novinarske skupine opisale su nam običaje u svojoj obitelji, ali osvrnule su se i na sadašnju situaciju. Sretan Božić i nova godina!

Na poveznici opširnije pročitajte njihove radove.

Božić u mojoj obitelji

Božić. Taj divan blagdan uvijek mi vrati osmijeh na lice i u najtežim danima života. Već u studenom počinjem slušati Božićne pjesme (to je jedan od dokaza da jako volim Božić). Baš taj blagdan našu cijelu obitelj okuplja u jedan stan u Koprivnici i to baš u stan mojeg djeda i moje bake. Oni su zaista ljudi koji te vole i nikada te ne bi napustili. Mislim da su posebni jer imaju vedar duh u sebi i osjećam se ugodno u njihovom društvu. Uz njih u stančiću nalaze se moje sestrične i tetak te tetka. Oni žive u Zadru i dolaze na dan Badnjaka. Vrlo su druželjubivi i zabavni. Moji bratići te ujo i ujna također su prisutni. Oni su zafrkanti. U svemu mogu naći nešto pozitivno što je uistinu  pohvalno. Moja obitelj skoro svaki vikend ide k baki i djedu u posjet pa naravno da se i mi sastajemo u stanu djeda i bake. Svi dolazimo na Badnjak zato što taj dan zajedno ukrašavamo bor, jedemo posnu večeru, družimo se i meni osobno najdraže dijelimo jabuku. Sigurno se pitate kakve veze ima jabuka i Badnjak. Moja obitelj ima tradiciju da djed razreže jabuku na određen broj komada te svakome od unučadi daje jedan komad uz rečenicu : „ Ako se ikada izgubiš, sjeti se gdje si na Badnjak jeo jabuku. Ovdje si uvijek dobrodošao .“ To mi je najslađa jabuka koju pojedem u godini. Uz jabuku koju pojedemo za sekundu, volimo ukrašavati bor sa raznim ukrasima. Svatko u svojoj kući ukrasi bor po svojoj želji, ali je bakin i djedov bor kojeg ukrašavamo mi unuci (po djedovoj želji) uvijek najljepši. Uz ukrašavanje uvijek svira Božićna glazba. Najdraži ukras mi je bombon omotan u špagicu i omot te okićen na bor. Zove se Salenjak. Uvijek ukradem bar jedan sa svojom sestričnom. Večera je također bitna. Kada se večera, treba biti upaljena svijeća sa slikom Isusa na njoj, a prije jela uvijek se pomolimo. Tada smo svi lijepo i pristojno odjeveni. Na stolu se nalazi fiš, kolutići pržene lignje, fileti raznih vrsta riba (npr. orada, brancin, som, šaran, smuđ) te kuhano žito sa makom, kruščići itd.. Naša je večera posna. Kada odlazimo kući, uvijek se svi međusobno dogovorimo vrijeme kada treba doći na božićni ručak koji obično počinje u 13:00 sati. Naravno svi se darujemo pa onda dolazimo prije k baki i djedu gdje nas čekaju njihovi darovi i darovi drugih članova obitelji. Najviše se veselim zamotanim paketima zato jer mi je uzbudljivije otvarati ih te odmotavati. Svake godine su darovi drugačiji, ali sa svakim sam zadovoljna. Na polnoćku se svi nalazimo u crkvi gdje osjetimo Božićni duh. Kada s polnoćke stignemo kući, jedemo hladetinu koja je također dio naše obiteljske tradicije za Božićne blagdane. Božićni ručak više nije postan te jedemo sarmu, svinjetinu, jaretinu i priloge naravno uz molitvu i svijeću sa slikom. Također kao i na Badnjak, pristojno smo odjeveni.

Poslije ručka obavezno moramo degustirati sve kolače koje smo baka, moja mama i mali pomoćnik ja pripremile. Većinom je to petnaest vrsta kolača. Previše. Najfiniji su čupavci, medena pita i pita od jabuka. Njam! Za Božić obavezno dobivamo po 2 ili 3 kile više (svatko) jer bakinoj kuhinji nije lako odoljeti kao ni ukusnim kolačima koji moraju biti domaći uradak. Na Božić nam se uvijek teško rastati, ali vidimo se gotove cijele zimske praznike svaki dan. To je moja priča svaki Božić i Badnjak. Prava obiteljska ljubav cijela na okupu.  Za mene je to čarolija. Ali ova godina će biti malo drugačija. Zbog situacije s covidom-19 teško ćemo se svi okupiti kod bake i djeda za večerom, za ručkom ili na Božićno jutro. Ova situacija u kojoj se nalazimo svima teško pada i nadamo se da će se sve ubrzo vratiti u „normalu“. Uz sve te prepreke uvijek je dobro ostati u kontaktu koji možemo održavati putem video poziva i putem raznih medija. Ne smijemo zaboraviti na čar i duh Božića. Proslavite Isusov rođendan u krugu članova obitelji s kojima živite u kući ili stanu uz sve epidemiološke mjere.  Želim Vam svima sretne i blagoslovljene blagdane!

Darija Cirkvenec , 7.a

Moje želje za ovaj Božić

Moje želje za ovaj Božić nisu velike.

Božić je uskoro, moramo čim prije kupiti ukrase i sastojke za kolače da se dućani ne bi zatvorili. Mnogi misle da će sve brzo proći, ali ja se ne bih složila s njima. Sve dok svi ne počnemo poštovati sve mjere zaštite, Covid19 neće proći. Ja za ovaj Božić želim da se svi ljudi pridržavaju pravila i da jednostavno korona nestane. Božić je dan kada darujemo jedni druge, grudamo  se s prijateljima, idemo rodbini na ručak, redovito na misu i još mnogo drugih lijepih stvari. Mislim da će ovaj Božić biti potpuno drugačiji. Božić ćemo proslaviti samo s obitelji. Živimo na selu pa će nam sve to biti lakše jer imamo svoje dvorište.

Ovaj Božić će biti poseban na svoj način, ali ipak  ćemo ga se rado sjetiti.

Lorena Milanović, 6.b