FOLKLORNE SKUPINE ŠKOLE U POSJETU MOLVAMA

Autor: Marko Jagar, 19. 12. 2018.

Učenici Etnomuzikološke skupine, malog i velikog folklora sa svojom voditeljicom Sanjom Kovačić posjetili su Molve. Želja mi je i cilj učenicima od malena usaditi ljubav prema tradiciji i kulturnoj baštini svoga zavičaja. Sam ulazak u Molve sve posjetitelje impresionira svojom veličinom prekrasna podravska katedrala, crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u nebo.  Prvo odredište nam je bila Osnovna škola u kojoj smo razgledali novu knjižnicu, multimedijalnu dvoranu te kabinet prirode, biologije i kemije uz pomoć tajnice škole gđe Katice Crnjak. Ljubazno nas je provela holom škole kojega krasi velika slika u kojoj je svoje likovne sposobnosti pokazao i sam ravnatelj škole. Nakon škole smo se uputili u prvu etnografsku zbirku u Molvama obitelji Cenkovčan – Zbirka Levakovi. Dočekali su nas nasmiješeni Marija i Ivan Cenkovčan koji su nam pokazali više stotina tradicijskih predmeta. Maričina ljubav prema starinama, običajima i svemu što ima veze s njezinim rodnim Molvama je nemjeriva. Podsjeća me na novigradsku sakupljačicu starina i ljubiteljicu kulturne baštine svoga mjesta, baku Bukovčan koju smo posjetili prije par godina. Ova vesela, energična žena osim što skuplja starine, članica je KUD-a Molve od 1965. godine kada je nastupila na 1. Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu, danas je članica ženskog pjevačkog sastava, izrađuje ruže od krep papira, šiva poculice i svira cimbule – tek nekoliko mjeseci.  Učitelj joj je ponajbolji cimbulaš u okolici Andrija Maronić koji nam je odsvirao nekoliko podravskih i međimurskih pjesama. Svi smo zapjevali i u veselom raspoloženju se uputili prema crkvi koju smo kratko razgledali. Zadnje stajalište nam je bio dom gđe Katice Lončar, majstorice na tkalačkom stanu ili naredu. Moja sumještanka je ljubiteljica starina, dugogodišnja članica KUD-a Molve – folklorašica i trenutno pjevačica u ženskom pjevačkom sastavu, članica Društva za povjesnicu i starine općine Molve kao i Marica. Katica nam je ispričala koliko je potrebno vremena i truda za izradu neke tkanine. Slušali smo i o tome kako su nekada žene sve što im je bilo potrebno od tkanine same proizvele: od sadnje, žetve, namakanja, sušenja, nabiranja i tek onda tkanja. Učenici su bili oduševljeni viđenim te ih je nekoliko probalo tkati. Po dječjim licima sam zaključila kako su zadovoljni viđenim. Iako kratak, bio je to i poučan izlet.

Voditeljica:

Sanja Kovačić