Prof. Blaž Mađer biografija
Profesor Blaž Mađer rođen je u Novigradu Podravskom 19. siječnja 1883. godine. Osnovnoškolsko obrazovanje pohađao je u rodnom Novigradu Podravskom. Gimnazijsko obrazovanje polazi u Bjelovaru (4 razreda), Karlovcu (5. i 6. razred) i Zagrebu (7. i 8. razred). Studij filozofije polazi u Grazu i Zagrebu, a kao student održava javna predavanja u Novigradu Podravskom o grčkoj kulturi i filozofima, filozofiji i etici. Nakon studija zapošljava se kao profesor gimnazije u Osijeku te nastavlja održavati javna predavanja u Vukovaru, Iloku, Našicama, Donjem Miholjcu i drugim okolnim mjestima. Od 1912. godine zapošljava se u Gornjogradskoj gimnaziji u Zagrebu, nakon čega odlazi raditi u Referadu za sveučilište i srednje škole Odjela za bogoštovlje i nastavu Kraljevske zemaljske vlade, pandanu današnjeg ministarstva znanosti i obrazovanja. Godine 1921. postaje direktor Trgovačke akademije u Zagrebu, a četiri godine kasnije (1925. godine) vraća se na mjesto profesora u zagrebačku Gornjogradsku gimnaziju.
Godine 1925. u Novigradu Podravskom osniva Zbor studenata u kojem okuplja studente, a uključuje i ostale obrazovane sumještane, kako bi organizirao akademiju o kulturi i povijesti Novigrada Podravskog koja je održana 23. kolovoza 1925. godine. Idejni je tvorac i glavni organizator velike kulturno-historijske proslave održane 7. i 8. kolovoza 1926. godine u Novigradu Podravskom, koja je rezultirala uređenjem i otvaranjem novog parka u Novigradu Podravskom na prostoru „Pod lipama“. Ta je proslava bila iznimno uspješna i dobro posjećena, o čemu govori i sam profesor Blaž Mađer navodeći da je na nju pristiglo oko pet tisuća osoba. Rad na promicanju kulture i povijesti Novigrada Podravskog te uljepšavanja mjesta nastavlja 1927. godine kada je Odbor za organizaciju kulturno-historijske proslave preimenovan u Odbor za kulturno unapređenje Novigrada, a za novi cilj postavljena je organizacija još jedne proslave i uređenje još jednog parka. Druga proslava održana je 21. kolovoza 1927. godine s trostrukim predznakom: otvaranje novouređenog parka iza crkve, posvećenje spomenika poginulima u Prvom svjetskom ratu te proslava 50. godišnjice djelovanja Narodne čitaonice u Novigradu. Na proslavi su ispred crkve otkrivena dva svjetionika visoka 6 metara na koje su umetnute ploče: ploča na istočnom govori ukratko o poljepšanju mjesta, a ploča na zapadnom sadržava popis imena najvećih prinositelja za poljepšanje mjesta. U čast profesoru Blažu Mađeru na dan proslave objavljeno je da će trg oko crkve nositi ime Trg profesora Blaža Mađera. Obje proslave, iako u vremenu povećavanja napetosti među narodima koje kulminiraju atentatom u Skupštini i Šestosiječanjskom diktaturom, protekle su u istaknuto domoljubnom duhu s isticanjem hrvatskih trobojnica i pjevanjima hrvatske himne. Rad profesora Blaža Mađera na promociji i proučavanju kulture Novigrada Podravskog vrhunac doseže 1937. godine izdavanjem zbornika „Časti i dobru zavičaja“ posvećenog Novigradu i Novigracima u kojem s velikom ljubavlju i zanosom piše o svojem rodnom mjestu, s ciljem prikupljanja informacija za buduće naraštaje i buduće istraživače povijesti Novigrada Podravskog.
Tko je bio profesor Blaž Mađer? On je bio pravi i iskreni domoljub, osoba nepokolebljiva u istraživanju, poboljšavanju, uljepšavanju i prezentaciji svojeg rodnog mjesta; osoba koja je radila na boljitku društva širenjem znanja i radom u prosvjeti, ali i isticanjem i razvijanjem Novigrada, za što se nije ustručavao zatražiti (i dobiti) pomoć od onih koji nisu s Novigradom imali nikakve veze. Uspio je oko sebe okupiti istomišljenike koji tri godine rade i uspijevaju od Novigrada načiniti mnogo bolje mjesto. Profesor Blaž Mađer bio je osoba koja je u svemu što je radila mislila na one prije, one sada, i one koji će tek doći. Svojim radom nam je ostavio mnogo toga što bismo danas, slušajući njegove pozive, trebali uživati, čuvati i unaprjeđivati na korist lokalne, ali i šire zajednice.
Profesor Blaž Mađer preminuo je 14. ožujka 1964. godine i pokopan je na Mirogoju.
Iz jednog od govora profesora Blaža Mađera na kulturno-historijskoj proslavi: „Svi mi, služeći idealima istine, dobrote i ljepote, ukrašavamo i uljepšavamo život sebi i onima koji sačinjavaju ovu zajednicu što se čovječanstvom zove!“
Zdeslav Indir, univ. mag. hist.
