« Siječanj 2018 »

Knjižnica Osnovne škole „Prof. Blaž Mađer“
Administrator / datum: 17. 1. 2011. 20:50

SMJEŠTAJ KNJIŽNICE: prvi kat

Ukupna površina: 74 m²

Ukupna površina čitaonice: 32 m²

Broj čitateljskih mjesta: 13

Godina zadnjeg preuređenja knjižnice: 2012.

Broj računala u školskoj knjižnici (za korisnike): 1

KNJIŽNI FOND

Učenički fond: 4075 svezaka
Nastavnički fond: 1166 svezaka

Ukupno knjiga: 5241

Periodika: 8 tekućih naslova
AV-građa: 184 jedinica (DVD-a, kazeta, CD-a)

Iz povijesti knjižnice:

Knjižnica OŠ „Prof. Blaž Mađer“ Novigrad Podravski smještena je u mirnijem dijelu školske zgrade na sjevernoj strani u prostoriji veličine jedne učionice na prostoru od 42 m². Preuzimanjem knjižnice 1997. godine provedena je i revizija kompletnog knjižničnog fonda koji je bio smješten u starim otpisanim ormarima i na neprimjerenim policama u derutnom stanju. Otpisan je znatan broj, pohabane, uništene i izgubljene građe, a također i znatan broj, po naputku tadašnjeg Ministarstva, ćirilične, ideološke i tada nepoželjne literature i učeničke i stručne.

Iste godine u knjižnicu su postavljene čvrste zidne police estetski oblikovane na koje je moguće smjestiti svu potrebnu lektirnu građu za sve razrede i referentnu zbirku, a za stručnu literaturu su nabavljene dvije dvostrane police. Knjižnica je dovoljno velik, ugodno osvijetljen prostor sa praktičnim i dovoljno velikim radnim stolom. Opremljena je računalom i internetom. Do kompletnog uvođenja knjižnične građe u Metel program, služimo se programom Buki.

Svi dječji časopisi, obavijesti i plakati nalaze se u prostoru čitaonice kojega smo dobili pregradnjom hodnika i pripojili knjižnici. Čitaonica je također lijepo osvijetljena, mnogo korištena s 13 sjedećih mjesta na prostoru od 32 m², ali nažalost nije dovoljna za bilo kakvo multimedijsku edukaciju i korištenje. Svi nastavni sadržaji planirani za održavanje u knjižnici održavaju se u dogovoru s učiteljima, a kvaliteta realizacije ovisi o našim mogućnostima. Čitaonica je krajem 2012. godine, zahvaljujući sredstvima Comenius projekta,  opremljena novim stolovima, stolicama, vrećama za sjedenje, stolićem, policom za periodiku i računalom.

Rješavanjem prostora škole za jednosmjensku nastavu postoji vrlo dobra mogućnost za multimediju vezanu uz knjižnicu.

Što se sve u knjižnici radi?

- edukacija korisnika, timska nastava, istraživačke
            grupe, radionice, pisanje referata,
            čitanje časopisa, knjiga

- književni susreti, predstavljanje knjiga,
               tematske izložbe

- slobodno vrijeme, obilježavanje značajnih datuma,
                izrada plakata, kvizovi, sat lektire

- obrada tema po izboru (korelacija – odabiranje
               sadržaja, pogodnih predmeta, potrebnih medija)

- knjižničarska grupa

Kako ćeš pronaći knjigu koju želiš?

Čitajući istaknute oznake na policama koje će ti pomoći u snalaženju.

M - Književnost za najmlađe (1. i 2. razred)

D - Dječja književnost (3. - 6. razreda)

O - Književnost za mladež (7. i 8. razred)

Referentna zbirka

Enciklopedije, Leksikoni, Atlasi, Rječnici, Priručnici – ne  posuđuju se izvan prostora knjižnice.

Koliko knjiga se može posuditi i na koliko dana?

Možete posuditi knjigu na rok od 14 dana (1. - 4.r) ili 10 dana (5. - 8.r.). Ako je potražnja za nekom knjižničnom građom povećana, taj rok se može skratiti, ali rok posudbe, ukoliko niste stigli pročitati, a knjiga ima još na polici i nije potražnja za njima, može se i produžiti.

[OPŠIRNIJE]