U Plavšincu je nekad bilo ovako:
"Prema podatcima iz školske Spomenice prva škola osnovana je u tom selu 1839. godine. Do tada su djeca učila na raznim mjestima u selu: u crkvenoj kući na groblju, u seoskoj stražarnici ("patrolnici") i parohijskom stanu. Poučavali su svećenici, najviše u nauku vjere. Kad je škola premještena u školsku zgradu zvala se "Srpska konfesionalna škola" sve do godine 1875. kad je škola proširena na 4 razreda.
Učitelji su najprije imali 5, onda 10, kasnije 15 forinti (plaću).
Osim toga uživahu stan u naravi, 12 hvati drva za školu i sebe, pa jednu njivu i livadu. Uz učiteljsku službu u školi učitelj je morao i u crkvi pojati na večernji, jutarnji i službi za sve blagdane.
Školu su iz početka polazila sva djeca pravoslavne vjere iz svih sela plavšinačke parohije: Plavšinca, Srdinca, Javorovca, Vlaislava, Borovljana, Glogovca, Bakovljana (Bakovčica), Jeduševca i Delova."
-------
Tako je bilo sve do 1893. kada se broj učenika smanjio otvaranjem škole u Glogovcu.
Između dva svjetska rata školu je pohađalo i preko 80 učenika, a bila su uposlena samo 2 učitelja te se ukazala potreba za izgradnju nove školske zgrade. Gradnja je započela 1931. a dovršena je 1932. godine. Imala je dvije velike učionice i na katu dva učiteljska stana. Radilo se i prije i poslije podneva."
Citat: "Časti i dobru zavičaja", prof. Blaž Mađer
Danas, u istoj zgradi nastavu pohađa 18 učenika, Roma i Hrvata, u 3 razredna odjela. Unutrašnjost školskog prostora potpuno je preuređena u posljednih 18 godina.
Radim u toj školici od 1990. s prekidom od 3 godine (2001. do 2004.). U školici poučavaju i kolegice Andrea Kanižanec i Meri Đurić.
U svakodnevnom radu s učenicima pomaže nam već 4. školsku godinu Mladen Bogdanić, pomagač u radu i komunikaciji s romskom djecom i malom zajednicom Roma iz Vlaislava.
Autor: Višnjica Šestak