Susret s književnicom

Autor: ALENKA FORJAN, 7. 4. 2009.

Susret s književnicom Nadom Mihoković – Kumrić

Repovi se nastavljaju

Prije godinu dana u Osnovnoj školi „Prof. Blaž Mađer“ Novigrad Podravski u sedmom razredu, sadašnji osmi, gostovala je književnica Nada Mihoković – Kumrić predstavivši sebe i svoj roman Lastin rep. Roman je doživio nastavak pod naslovom Rep, ali ne lastin pa smo mi i ove godine nastavili suradnju s Nadom.
         Ovogodišnjem susretu, 18. ožujka, prisustvovali su učenici sedmih i osmog razreda koji su saznali što se u godinu dana zbivalo s Viktorom, Goranom, Verom i s ostalim junacima iz Nadinih romana. Želja nam je bila što više potaknuti učenike na čitanje. To smo pokušali raspravom na temelju mudrih Nadinih rečenica iz romana, scenskom improvizacijom ulomka, izražajnim čitanjem ulomaka i raspravom o njima i na kraju razgovorom s autoricom. Zaključili smo da su njezini romani drukčiji i moderniji od ostale lektire što tematski (svakodnevni problemi sedmaša i osmaša), što stilski (živi i neposredni dijalozi) i što se rječnika tiče (žargon i ulični rječnik). Autorica naprosto hoće biti što bliža i pristupačnija tom uzrastu. Autorica nam je otkrila da je mnoga polazišta za pisanje romana pronašla u stvarnome vlastitom životu, ali i u životima drugih roditelja koje muče pubertetski problemi njihove djece, stoga smo sigurni da bi ti romani bili zanimljivi i odraslima.
Mnogi su se učenici uključili u razgovor jer imaju slične probleme kao i Nadini junaci što je dokaz da njezini romani nisu bez razloga ušli u školsku lektiru.
         Susret su osmislili i proveli sljedeći učenici: Monika Hirjanić, Mario Brizić, Ana Šestak, Jelena Ruk, Petra Šoštarić, Ivana Matoš i Emma Peroš te zaslužili čiste petice.
         O autorici znamo da je porijeklom Novigračica, da je diplomirani farmakolog, da je vlasnica ljekarne u Buševcu, da živi u Velikoj Gorici….
         Međutim, nas je zanimala Nada iz školske godine 1964./1965. i štošta smo saznali o trinaestogodišnjoj Nadi što će najbolje ilustrirati ulomak s njezine internetske stranice:
         „Današnji klinci većinom ubijaju vrijeme u kafićima ili surfajući internetom. Klinci pedesetih i šezdesetih godina, kojima sam i sama pripadala, surfali su livadama, poljima, šumama i uživo učili o biljkama, životinjama, čovjekovoj privrženosti zemlji i prirodi.“

Petar Picer, učitelj